Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

Eğirdir Belediyesi Haberler

Eğirdir Belediyesine ait haber ve duyurular

Anasayfaya Dön

EĞİRDİR BELEDİYESİNDEN ÖNEMLİ DUYURU!...

Haber Yayın Tarihi :

 EĞİRDİR BELEDİYESİNDEN ÖNEMLİ DUYURU!...

KULLANILMIŞ MASKE VE ELİDİVENLERİ YERE ATMA.

Ülkemizin karşı karşıya kaldığı coronavirüs (covid-19) salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda atıklarımızın kaunağında ayrı toplanması gerekmektedir.

*Ambalaj atıkları cam, kağıt, metal ve plastik atıklarının kaynağında ayrı toplaması ve poşetle ağzı bağlanıp geri dönüşüm kafeslerine atılması,

*Evsel nitelikli atıklarımız olan yaş sebze ve meyve gibi atıklarımız ise yine poşete konularak ağzı sıkıca bağlanıp çöp konteynırlarına atılması,

*Atıkları biriktirme ve toplama aşamasında oluşabilecek dökülme veya sızıntı suyuna yönelik tedbirlerin alınması, kirlilik oluşması halinde kirlenen yüzeylerin dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

*Alınacak tedbirler sizin, geleceğimizin, çevre ve halk sağlığımız için nem arz etmektedir.

*Ayrıca maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıkları için ortak kullanım alanlarında biriktirme ekipmanlarına atılması gerekmektedir. Lütfen maske ve eldivenlerinizi yere atmayınız.

Evlerden ve işyerlerinden kaynaklanan tek kullanımlık maske, eldiven ve mendil gibi kişisel malzeme atıklarının yırtılmaya dayanıklı plastik çöp poşetlerinde küçük miktarlar halinde toplanmalı, ağzı sıkıca kapatılan çöp torbaları daha sonra yırtılma riskine karşı ikinci torbaya konulmalıdır.

Atıkların üzerinde virüsün hayatta kalma olasılığını en aza indirmek için atık torbaları en az 72 saat süreyle insan ve hayvanların erişemeyeceği oda veya balkonlarda bekletilmelidir. Atıklar atık toplama saatinden kısa süre önce çıkartılmalı ve çöp noktalarına bırakılmalıdır.

Alınan tedbirler ve kararlar doğrultusunda sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için atıklarınızı ayıştırarak, poşetlenip atmanız önem arz etmektedir.

Ambalaj atıklarının kaynağında ayrıştırılması ülke ekonomimize ve doğal kaynaklarımızın korunması açısından da önemli olduğu unutulmamalıdır.

Dikkat edilmesi hususu önemle rica olunur. Halkımızın sağlığı her şeyden önemlidir.

EĞİRDİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI


Asset 2