Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

Eğirdir Belediyesi Haberler

Eğirdir Belediyesine ait haber ve duyurular

Anasayfaya Dön

12 MART İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ

Haber Yayın Tarihi :

 12 MART İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET

AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ EĞİRDİR’DE GERÇEKLEŞTİ.
12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulünün 102. yıldönümü dolayısıyla Eğirdir’de düzenlenen programda İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy anıldı, kalplerde yüklerde yaşamaya devam etti.
Bugün saat 10.00’de Eğirdir MAREM toplantı ve konferans salonunda gerçekleşen programa Eğirdir Kaymakamı Adem ÇELİK, Eğirdir Belediye Başkanı Veli GÖK, Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutan Vekili P. Komd. Albay Bora GÜRGAN, İlçe protokolü, daire müdürleri, siyasiler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Okul Müdürü Özden Alpaslan yaptığı konuşmada; ‘Yıl 1915, Güçlü sömürgeci devletler, birleşerek saldırdılar ülkemize, dört bir yandan… Parçalamak, yok etmek için vatanımızı, milletimizi… Fakat: Bize yönelen ister yeryüzü olsun,
İster gökyüzü; Türk olmak karşı koymak demektir. Türkler için vatan her şeyden üstündür. Bu nedenle var gücüyle kaşı çıktı sömürgene, istilacıya. Ve şöyle haykırdı her cepheden. her köşeden:
Seni elden bırakmayacağız, haşra dek, Düşmedikçe birer birer üstüne.
Öyle de yapıldı. Yurdumun toprağına, taşına birer birer düşüp şehit oldu Mehmetler, Ayşeler, Fatmalar, Elifler, Emineler, yaşlılar, gençler, çocuklar… Geride kalanlar koşup şehitlerin yerini doldurdular, akıtıp kanlarını kurtardılar bu vatanı. Çünkü: Türk milleti, tarihi boyunca özgür ve bağımsı yaşamış; başkasının tutsağı, kölesi olmamış; yabancı boyunduruğuna girmemiştir. Türkler, birbiri ardından, birbirini tamamlayan devletler kurmuşlar, uygarlıklar yaratmışlardır. Çünkü bağımsızlık yaradılışımızın ayrılmaz parçasıdır. Yıl 1920, Kurtuluş Savaşı, tüm şiddetiyle devam ediyordu. Yurdun dört bucağında halkımız, işgalcilere, sömürgecilere karşı olanca gücüyle karşı koyuyordu. Düzenli ordumuz Yunan ordusuna ilk tokadını indirmişti İnönü’de.
Toplumda Millî bilinci güçlendirmek, bağımsızlık coşkusunu artırmak için bir marşa gerek duyuldu. İstiklâl Marşı, bağımsız bir devlet olmanın da gereğiydi. Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, millî marş yazılması için hükümete öneride bulundu. Millî Eğitim Bakanlığı öneriyi uygun buldu. Bunun üzerine “İstiklâl Marşı Yazma Yarışması” düzenlendi ve 500 lira ödül kondu.
Yarışmaya 724 şiir katılmıştı. Bunlar arasından İstiklâl Marşı olacak bir şiir seçilemedi.
Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi’in isteği üzerine, Mehmet Akif , “Kahraman Ordumuza” adlı şiirini yazdı. Bu şiir 1 Mart 1921 tarihli TBMM toplantısında okundu.
12 Mart 1921 tarihli toplantısında da ayakta alkışlanarak İstiklâl Marşı olarak benimsendi.
Mehmet Akif Ersoy yarışma için konan ödülü almadı. 0, bu görevi ordu ve milletimiz adına yerine getirdiğini söyledi. Akif “Onu kahraman ordumuza hediye ettim. Zaten o milletin eseridir, milletin malıdır. Ben yalnız gördüğümü yazdım” dedi ve bu marşı Safahat’a almadı.Ruhu şad olsun.
Allah’ın bir daha İstiklâl Marşı yazdırmaması dileğiyle. Programımıza yeniden hoş geldiniz.
‘’Umutlarımız Yeşerecek’’ adlı slayt sunumu, Bağlar İlkokulu Anasınıfı B şubesinin İstiklal Marşı Sunumu, 4- 3-A sınıfından Mehmet Can Şahan isimli öğrencinin ‘Vatan’a Armağan’ şiiri, ‘ ‘Bağımsızlık Marşı’’ isimli oratoryo sunumu, İstiklal Marşı temalı sinevizyon gösterimi, Bağlar İlkokulu Anasınıfı A şubesinin İstiklal Marşı Sunumu ile program devam etti.
Program sonunda ‘Akif’in Sözü Cumhuriyetin 100ü’ temalı düzenlenen yarışmada Resim dalı yarışma 3. sü Atatürk İlkokulu 3 sınıfı öğrencisi Berra AYDEMİR’e, ‘Akif’in Sözü Cumhuriyetin 100’ü’ temalı düzenlenen yarışmada Resim ve şiir dallarında yarışma 2. leri Atatürk İlkokulu 4.sınıfı öğrencisi Ayşenur KARACA ve Yukarı Gökdere Mustafa Köklü Ortaokulu 7.sınıfı öğrencisi Eylül Nisa ERBAY’a, ‘Akif’in Sözü Cumhuriyetin 100’ü’ temalı düzenlenen Resim ve Şiir dallarında yarışma 1. leri Atatürk İlkokulu 4.sınıfı öğrencisi Elanur UYSAL ve Yukarı Gökdere Mustafa Köklü Ortaokulu 6.sınıfı öğrencisi Ünzile Nur KAYA’nın ödüllerini Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik takdim etti.
Program sonunda Eğirdir Kaymakamı Adem ÇELİK ve Protokol üyeleri programı tertipleyen okul komitesine teşekkür ettiler.


Asset 2