Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

PAPURATEŞ TAKIMI – EĞİRDİR

Anasayfaya Dön

PAPURATEŞ TAKIMI – EĞİRDİR

 PAPURATEŞ  TAKIMI – EĞİRDİR

Başlık biraz değişik. Açıklık kazandıralım!.. Önce “Papurateş” i anlatalım.

Papurateş Eğirdir’e özgü bir çocuk veya gençlik oyunu. Gençlerden biri yere yüzü koyun yatar. Üzerine bir post serilir. Çevresini diğer gençler sarar ve yere yatana sorular sorar. Yatan ebe sorulan sorulara yanıt veremezse yatanın başında bekleyen oyun başı, “Papurateş” diye bağırır. Gençler ellerinde bulunan ve topuz yapılmış havluları yatanının sırtına sırtına vurur. Oyun böyle sürer gider ama şenlik gökyüzünü doldurur. Özellikle televizyonun olmadığı uzun gecelerde gidilen konukluklarda bu oyun çok tutulurdu.

Örnek bir soru Ziya Yaşar Bey’den ve yanıt Süleyman Kılıç’tan şöyle:

Oyun başı (Ziya Yaşar): Baharın geldiğini nereden anlarsın?

Yanıt (Süleyman Kılıç): Kuş Hasan’ın ineklerinin kanal boyunca başı boş gezmelerinden…

Yatan ebe böyle bir soruya böylesi nükteli bir yanıt bulamazsa yer dayağı.

25. 8. 2013 tarihinde işte bu papurateşçiler bir araya gelip yemek yediler ve eskileri anlatıp gençlik günlerini yâd ettiler. Bir de resim çektirdiler. Ben de olayı ölümsüzleştirmek için, doğum tarihleriyle, köşeme taşıdım; ne mutlu bana!..

 

Resim

 

Resmi karşımıza alıp bize göre soldan başlarsak:

         Mustafa Taş (d.1930), Aziz Kuzgun (d.1927), Ziya Yaşar (d1930), Mehmet Çakıcıaslan (d.1930), Mesut Yiğitbaşı (d.1929), Gubur’un Mehmet Mutlucan (d.1936), Mustafa Çelebioğlu (d.1935).

Papurateş takımının resimde olmayıp hayatta olan Çakır’ın Ahmet kılıç ve Süleyman Kılıç işleri dolayısıyla yemeğe katılamamışlar.

Ayrıca takımdan olup hayatta olmayanları da anarak listeledik:

Mustafa Candemir, Osman Candemir, Halil Üstün, Mehmet Çetinkaya, Osman Polat, Veli Dağlı, Ali Sinan, H. Abdullah Gencay, H. Abdullah Taşlı, Halil Sağlam ve Rafi Baysal.

Eğirdir yaşayan bir tarih; yeter ki incelensin, araştırılsın!..

 


Asset 2