Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

Eğirdir Belediyesi Haberler

Eğirdir Belediyesine ait haber ve duyurular

Anasayfaya Dön

ISPARTA BASINI EĞİRDİR’DE BAYRAM YAPTI.

Haber Yayın Tarihi :

 ISPARTA BASINI EĞİRDİR’DE BAYRAM YAPTI.

Duayen Gazeteci Hilmi ÖZDEMİR; ‘Başkan Veli GÖK yaptığı her görevde Eğirdir’e Büyük Katkıları Olmuştur.’
Duayen Gazeteci Hasan Özbek; ‘Veli Başkan 4 yıldır maddi ve manevi zorluklarla karşılaştı, bunların hepsini yenmesini bildi.’
Eğirdir Belediye Başkanı Veli GÖK, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı münasebeti ile yerel ve ulusal basın temsilcilerini Eğirdir’de misafir etti.
Isparta ve Eğirdir’de hizmet veren basın mensupları ile Rüyapark’ta yemekte buluşan Başkan Veli Gök gazetecilerin yoğun katılımından dolayı onlara teşekkür ederek Basın Bayramlarını kutladı.
Yaklaşık 70 gazetecinin katıldığı programda Isparta basınının duayenleri de programa katıldı. Duayen gazeteci Hilmi Özdemir ve Hasan Özbek’e plaket takdiminde bulunan Başkan Veli GÖK onların elini öperek teşekkür etti.
Duayen Gazeteci Hilmi Özdemir, ‘Çok samimi söylüyorum, çok zor şartlar altında hizmet veremeye çalışan basın mensubu kardeşlerim, Sayın Belediye Başkanımız Veli Gök sizleri unutmadı. Bir araya gelmemizi sağladı, sizler adına kendisine çok teşekkür ediyorum. Ben Belediye Başkanımız Veli GÖK’ü çok önceden tanırım, AK Parti İl Genel Meclisi üyeliği, AK Parti İlçe Başkanlığı yaptı, yaptığı her görevde Eğirdir’e büyük katkıları olmuştur. Şimdi de Belediye Başkanlığı yapıyor, Eğirdir’e sayısız hizmetler getirmiştir. Hatta dar bütçeyle, Eğirdir Belediyesinin hizmetlerinde bir aksaklık olmamıştır, dolayısıyla kendisine teşekkür ediyorum, bize bu güzel organizasyonu yaptığı için aramıza katıldığı için kendisine teşekkür ediyorum. Veli başkanımızın yaptığı hizmetler ortada, Eğirdir’e daha güzel hizmetler yapmaya devam edecektir, bu plaket benim için çok değerli, çünkü sizler adına aldım, evimin en mutena köşesinde saklayacağım.’ dedi.
Isparta’lı duayen gazetecilerden Hasan Özbek ise; ‘Arkadaşlar benim hayatımın büyük bir bölümü Eğirdir’de geçti. Rahmetlik babam Eğirdir’in ilk Emniyet teşkilatının kuruluşunda komiserlik yaptı. Eğirdir İlçemizin bir çok belediye başkanı gelip geçti, çoğunu rahmetle anıyoruz, Eğirdir’imize katkılarda bulundular. Veli Başkan 4 Yıldır görev başında, 4 yıldır maddi ve manevi zorluklarla karşılaştı. Bunların hepsini yenmesini bildi. Eğirdir İlçemize doğalgazın gelmesinde öncülük yaptı. Veli başkan Isparta basınıyla daima iç içe oldu. Kendilerine ve belediye mensuplarına Isparta basını adına teşekkür ederiz’ dedi.
Programda söz alan diğer usta gazetecilerde bu anlamlı günde kendilerine büyük değer veren ve bir araya getiren Başkan Veli GÖK’e teşekkür ettiler.
Buradaki programın ardından 800 Yıllık Tarihi Pınar Pazarına geçen gazetecilere Başkan Veli GÖK açıklamalarda bulundu.
Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, göreve geldiği 4 yıllık süre içerisinde ilçenin en önemli sorunlarının çözümü noktasında gerekli çalışmaları yaptıklarını belirterek, “İlçemizde şuan 2 mahallemiz doğalgaz kullanıyor. Önümüzdeki yıl tamamı Doğalgaza kavuşmuş olacak” dedi.
Eğirdir’de doğalgaz çalışmaları aralıksız devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ilçede başlatılan doğalgaz çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirten Eğirdir Belediye başkanı Veli Gök, basın mensuplarına konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Halen 2 mahallede doğalgaz kullanımının olduğunu ve önümüzdeki günlerde bir mahallenin daha doğalgaza kavuşacağını kaydeden Başkan Gök, “2024 yılında İlçemizin tamamı doğalgaz kullanmaya başlayacak. Bu yönde çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Doğalgaz konusunda ilçemize önemli bir yatırım yapılmış durumda” dedi.
Gök, İlçeye kazandırılan hizmetler için başta Isparta Milletvekillerine, ilçe yöneticilerine özverili şekilde çalışan belediye personeline teşekkür etti.
YÜKSEKÖĞRENİM ÖĞRENCİ
YURT BİNASI İHALEYE ÇIKTI
Eğirdir Belediye başkanı Veli Gök, ilçede halen 2600 dolayında Yüksek Öğrenim gören öğrenci bulunduğunu belirterek öğrencilerin yurt konusundaki sıkıntılarını çözme noktasında Belediye olarak ellerinden geleni yapma gayreti içerisinde olduklarını ifade etti. Eğirdir’de 2600 öğrencinin eğitim gördüğünü ve konaklama sıkıntısının yaşandığını da belirten Başkan Gök, Belediyeye ait olan arsayı Gençlik ve Spor bakanlığına tahsis ettik, bakanlık da 600 kişi kapasiteli yurt binasını ihaleye çıkıp öğrencilerin hizmetine en kısa sürede sunmayı planlıyor. Mevcut yurtlarımızın tadilat işlemlerini gerçekleştirdik” dedi. Gök, ilçe merkezine 600 kişilik öğrenci yurdu yapılması noktasında yer tahsisinin yapıldığını ihaleye çıkan yurt binasının kısa sürede tamamlanarak hizmete gireceğini kaydetti. Amaçlarının Eğirdir’deki Yüksek Öğrenim Öğrenci sayısını 5 bine çıkarmak olduğunu ifade ederek Üniversite öğrencilerinin barınma sorununun çözümü için Belediye olarak her türlü kolaylığı sağlamakta kararlı olduklarını ifade etti. Gök, “Kapalı spor salonumuz da bu yıl da tadilat söz konusu olacak. Yine Spor da ciddi bir ihtiyaç vardı. Devletimizin desteğiyle, belediyemizin işbirliğiyle yarı olimpik yüzme havuzunu ilçemizde hizmete açtık. Ama bugünlerde küçük bir teknik sıkıntısı var, inşallah onu da en kısa sürede çözeceğiz” dedi.
İLÇEYE GENÇLİK MERKEZİNİ DE
KISA SÜREDE KAZANDIRACAĞIZ
Eğirdir’de yarı olimpik yüzme havuzunun hizmete açıldığını hatırlatan Belediye Başkanı Veli Gök, ilçenin en önemli ihtiyaçlarından olan Gençlik Merkezi konusunda da önemli bir adımın atıldığını söyledi. Gençlik Merkeziyle ilgili projenin hazırlandığını ve bu yıl içerisinde ihaleye çıkarılacağını belirten Gök, sıfır atık projesi için de 10 milyon TL ödenek ayırdıklarını kaydetti. Gök, “2019 yılında ilçemizde sıfır atık projesini uygulamaya başladık. İlçemizin her mahallesinde bu uygulamayı hala daha devam ettirmeyi düşünüyoruz. İlçede gençlik merkezine ihtiyaç var. Hazırlamış olduğumuz projeyle 350 kişilik amfi şeklinde kapalı toplantı ve kültür merkezi projemizi hazırladık bakanlığa sunduk, arsayı tahsis ettik. Yıl içinde merkezin ihaleye çıkmasını bekliyoruz” dedi.
EĞİRDİR’DE 30 BİN M2 LİK
ALANDA MEYDAN
DÜZENLEMESİ ÇALIŞMASI YAPTIK
Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, ”İlçe merkezinde yaklaşık 30 bin m2’lik bir alanda meydan düzenlemesi, sokak sağlıklaştırması ve parke taşı düzenlemesi yaptık. Halen daha devam eden sokaklarımız var. Eğirdir coğrafi bir yer olarak çok güzel bir yer. Eğirdir Gölü içme suyu havzası ilan edildiği için burada ayrıca bir özen göstermeye ihtiyacımız var. Yaklaşık 14 km’lik kıyı sahilinde dolguyla kazanılmış ve hala daha devam eden alanlarımız var. Burada da bakanlığın öngördüğü projeyi hazırladık, vatandaşlarımıza daha sağlıklı hizmet sunmak için alanlar yaratmayı düşünüyoruz” diye konuştu.
1.ETAP TOKİ KONUTLARI TAMAMLANDI
Eğirdir’de konut ihtiyacının olduğunu söyleyen Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, “konut ihtiyacımız var. 1’nci etap TOKİ için yaklaşık 142 konutları bitirdik. Bu yıl içerisinde vatandaşlarımıza anahtarları teslim edeceğiz. Ulaşım ve bazı alt yapı çalışma düzenlemeleri devam ediyor. Ağustos ayı içerisinde vatandaşlara anahtarları teslim edeceğiz” dedi. Gök, Eğirdir’de Millet Bahçesi projesinin de hazırlandığını bu yıl içerisinde ihaleye çıkacağını söyledi.
Eğirdir’de içme suyu ve kanalizasyon alt yapısının yıllar önce yapıldığını konuşmalarında ifade eden Belediye Başkanı Veli Gök, “kanalizasyon projemizi hazırladık, içme suyu projemizi ihaleye çıkardık, her iki projemizi de 2024 yılında tamamlayıp, vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Bu proje uygulanmaya başlandığında %50 tasarruf edeceğiz” şeklinde konuştu.
EĞİRDİR’DE İKİ AYRI AFET
RİSKİ OLAN MAHALLE VAR
Eğirdir İmaret Mahallesi ve Menderes mahallesinde afet riski olduğunu belirten Belediye Başkanı Veli Gök, “Menderes mahallesindeki afet riski projesini tamamladık. Bu çalışmalar yaklaşık 45 milyona mal oldu” dedi.
Zaman zaman afet riskiyle gündeme gelen Eğirdir ilçemizdeki bu önemli sorun artık tarihe karışıyor.
Geçtiğimiz gün İlçede basın mensuplarını ağırlayan Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İlçede 2 tane afet riski olan mahalle bulunduğunu belirten Gök, Eğirdir İmaret Mahallesi ve Menderes mahallelerinde afet riski olduğunu belirterek, “Menderes mahallesindeki afet riski projesini tamamladık. Yaklaşık 45 milyona mal oldu. Şimdi ise İmaret mahallesindeki (Sağlık Ocağı Evleri) projesi hazırlandı. Önümüzdeki hafta ihaleye çıkacak, inşallah o projeyi de gerçekleştirdiğimizde yaklaşık 210 konutun afet riskini kaldıracağız” dedi.
PINAR PAZARI ELDEN GEÇİRİLECEK
800 yıllık tarihi geçmişi bulunan Eğirdir Tarihi Pınar Pazarının Pazar gününden itibaren kurulmaya başlandığını belirten Gök, 800 yıllık bir geçmişe sahip Pınar Pazarı panayır alanına da yenilikler yapılacağını ifade etti. Başkan Gök, mezbahane, kapalı hayvan yeri ve teraslama yapılarak piknik, oturma alanlarının oluşturulacağını söyledi.
Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, Eğirdir’de elmacılığın yanı sıra kültür mantarı, kuzu göbeği mantarı üretildiğini da ifade etti. Ayrıca İlçe Jandarma komutanlığının yeni binaya ihtiyacı olduğunu ve onunla ilgili gerekli projelerinin hazırlandığını ve inşaat revizyon projesinin de devam ettiğini kaydetti.
GES PROJESİ İLE 8 MİLYON
LİRALIK TASARRUF YAPACAĞIZ
Başkan Gök, “Mülkiyeti Eğirdir Belediyesine ait olan Soğuk Hava Deposunun üstüne güneş paneli sistemi projesini hazırladık, kaynağını bulduk Ağustos ayı içerisinde yapım için ihaleye çıkacağız. Eğer bu projenin hayata geçmesiyle birlikte 8 milyon tasarruf sağlamış olacak” dedi. Gök 4 yıl da 40 km sıcak asfalt yapıldığını, 7 km’lik bir asfalt programı olduğunu 2023-2024 yılları arasında tamamlamayı düşündüklerini ifade etti.
Gök, ayrıca Otogar ve liman bölgesinde de çalışmalar yapıldığını, balıkçı tekneleri ve tur teknelerinin yerinin ayrılacağını söyledi.
TREN YOLU VE EĞİRDİR GARI
İLE İLGİLİ PROJEMİZ HAZIR
Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, “Isparta - Eğirdir arası tren yolu ve Eğirdir garının yenilenmesi projesi hazırlandı. Yatırıma teşvik edildi, inşallah yatırım programına alınırsa Eğirdir – Isparta - Alsancak hattını tamamlayan tren yolunu tamamlamış olacağız. Hem yük nakliyeciliğinde, hem yolcu nakliyeciliğinde hem de turizmde de ayrı bir katkı sağlayacak. Ayrıca nostaljik bir tren koymayı da planlıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl kazmayı vururuz” şeklinde konuştu.
EĞİRDİR’E KOMANDO MÜZESİ KAZANDIRACAĞIZ
Eğirdir’de bu zamana kadar yaklaşık 50 bin kişinin komando eğitimi aldığını ifade eden Başkan Veli Gök, “sıfır atık parkının bulunduğu alana Komando Müzesi oluşturacağız. Eğirdir’de askerlik yapan kişilere geçmişe hatıralarını hatırlamalarını vesile olmasını düşünüyoruz” dedi.
Başkan Gök, Eğirdir Kaymakamlığı, Eğirdir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğirdir Belediyesi işbirliğinde Eğirdir’de öğrenim gören ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik 7 yıldır Bütçe Defteri projesinin de uygulandığını konuşmalarında söyledi. Gök, ayrıca Çaybaşı mevkiine çocuk kreşi, engelli-yaşlı misafirhanesi yapılmasını düşündüklerini de söyledi.
Eğirdir’de okulların yenilenme güçlenme işlemlerinin de gerçekleştirildiğini ve Eğirdir’e 3 tane yeni okul yapılacağını söyleyen Başkan Gök, Atatürk Ortaokulu ve Sağlık Meslek Lisesi’nin yeniden yapılacağını ayrıca Fen lisesinin de hayırsever bir vatandaş tarafından Eğirdir’e kazandırılacağını söyledi. Gök, tarihi Eğirdir Kalesi ve Mevlevihane’nin restorasyon işlemlerinin de yapılacağını ifade ederken ilçeye karavanpark ve paraşüt pistinin de kazandırılması konusunda gerekli çalışmaları yaptıklarını sözlerine ekledi.
Pınar Pazarı’ndaki açıklamalarının ardından Isparta’lı ve Eğirdir’li basın mensuplarıyla toplu fotoğraf çekiminin ardından gazeteciler Eğirdir Gölü’nün maviliklerinde hep birlikte tekne turuna katıldılar.
Eğirdir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu Sorumlusu Gazeteci Kemal Erben, ‘Böylesine anlamlı bir günde çileyi sevinçten daha çok yaşayan gazetecilerle basın bayramında bizleri buluşturan Eğirdir Belediye Başkanımız Veli GÖK’e ne kadar teşekkür etsek azdır. Tabi ki bugün aramızdan erken ayrılan Türk yerel basınına 50 yıl hizmet veren babam gazeteci Mürsel Erben olmak üzere, yine aramızdan genç yaşta erken ayrılan gazeteciler Soner Toros’u, Ramazan Acar’ı, Altan Kurtay’ı ve ebediyete intikal eden tüm gazetecileri rahmetle, minnetle anıyoruz.’ dedi.
(Eğirdir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu)


Asset 2