Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

Eğirdir Belediyesi Haberler

Eğirdir Belediyesine ait haber ve duyurular

Anasayfaya Dön

Eğirdir’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri Gönüllerde Taht Kurdu.

Haber Yayın Tarihi :

 Eğirdir’de 15 Temmuz Demokrasi ve

Milli Birlik Gününde Kahramanlık Türküleri Söylendi,
Mehteran Gönüllerde Taht Kurdu.
Isparta’nın Eğirdir İlçesinde hain kalkışmanın 7. Yıldönümünde Eğirdir, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü hüzün, coşku ve gururla kutladı. Anma etkinlikleri çerçevesinde 14 Temmuz Cuma günü başlayan etkinlikler 15 Temmuz Cumartesi günü gece 00:13’de camilerimizden okunan selalar ile son buldu.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, tüm yurtta olduğu gibi Eğirdir’de de çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Dün Hızırbey Camii’nde cuma namazı öncesi FETÖ'nün hain darbe girişimini engellemeye çalışırken şehit düşen 251 vatandaş için Kur'an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okunmasıyla başlayan etkinlikler 15 Temmuz Cumartesi günü Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Şehitliğindeki anma töreni ile devam etti.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında "Türkiye Yüzyılının Kahramanları" temasıyla düzenlenen anma etkinliklerinin akşam bölümü, Saat 19:30'da Akpınar kavşağından Kale Meydanına yapılan kortej yürüyüşü ile başladı.
Kale Meydanında düzenlenen anma programına; Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik başta olmak üzere Garnizon Komutanı Tümgeneral Emre Tayanç, Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, Daire Müdürleri, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Mahalle ve Köy Muhtarları ile vatandaşlar katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan anma programı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Sergisinin gezilmesi ile devam etti.
İlk olarak konuşan Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök; ‘15 Temmuz, yüce Meclisin tek vücut olarak hain bombalara direndiği, vatandaşlarımızın, vatan, millet ve bayrak sevdalılarının hain teröristlere geçit vermediği, canlarını siper ettikleri bir destandır.
Çanakkale ruhu gibi, tıpkı Kurtuluş Savaşı ruhu gibi 15 Temmuz’da da tezahür etmiştir bu ruh. Milletimiz, açılan ateşlere, atılan bombalara, kendi halkına kurşun sıkan zalimlerin önünde meydanları boş bırakmamış, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla VATAN topraklarımız bir kez daha şehitlerimizin kanlarıyla VATANLAŞMIŞTIR.
15 Temmuz 2016 akşamı Eğirdir’imizde de hep birlikte meydanlara, sokaklara çıkarak halkımızla tek vücut olduk o gece. O kanlı gece bir kez daha anlaşılmıştır ki Türk Milleti sivil ya da askeri hiçbir otoriter gücün kendi egemenliğini yok saymasına, laik ve demokratik yönetim şeklinin ortadan kaldırılması girişimlerine asla izin vermeyecektir.
Bizler, Türk Milleti olarak darbeleri ve darbe girişimlerini tarihin çöp sepetine atmak için var gücümüzle mücadeleye devam edeceğiz. Bu hedef, tarihi sorumluluğumuzdur. Tüm bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz 2016’da yitirdiğimiz, tankların altına yatan, namlulara kendisini siper eden, uçaklardan atılan bombaların karşısında dimdik duran, polislerimize, özel hareketçilerimize, askerlerimize ve tüm aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, saygıyla anıyor, gazilerimize minnet duygularımızı yineliyoruz. Başta Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları olmak üzere ebediyete irtihal etmiş olan tüm şehitlerimizi de rahmetle, minnetle anıyoruz.
Tarihte olduğu gibi, dün olduğu gibi, bugünde Demokrasiye sahip çıkma kararlılığı gösteren yiğit halkımızı yürekten kutluyorum. Bizler tek vücut olduğumuz sürece hiçbir kuvvet vatanımızı bölemeyecektir, parçalayamayacaktır. Allah bir daha 15 Temmuz akşamını bizlere yaşatmasın.’ ifadelerini kullandı.
Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik ise yaptığı konuşmada, 15 Temmuz 2016’da Türkiye tarihinin en alçak, en yıkıcı ve en tehlikeli saldırılarından birisini yaşadığını vurgulayarak, “Geçmişte yaşadığımız darbelerin yıkıcı etkilerini hala üzerinden atamayan ve ay yıldızlı al bayrağımızın altında toplanan Aziz Milletimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın çağrısıyla meydanlara inerek, darbe yapmaya kalkan hainlere yurdun dört bir yanında göğsünü siper ederek, vatansever kamu görevlileri ve güvenlik güçlerimizle birlikte canı pahasına kanını dökerek engellemiştir.” dedi.
Vatan türkülerini söyleyen sanatçılar Fırat Türkmen ve Ahmet Fescioğlu birbirinden güzel ilahi ve türkülerle Eğirdir halkının gönlünde taht kurdular.
Program devamında sinevizyon yayından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın İstanbul Beylerbeyi Stadyumunda yaptığı konuşmasına bağlanıldı.
Programda Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından günün anlam ve önemini belirten 15 Temmuz Video gösterimleri gerçekleşti. Daha sonra kum sanatçısı Tarkan Köylü’nün Kum Sanatı Gösterisi ve Mehteran gösterileri ile program devam etti.
İlahi dinletisi ve ilçe Müftüsü Mehmet Ali Eroğlu tarafından canını bu vatan için seve seve feda eden tüm şehitlerimiz için duaların okunması ile devam eden program, saat 00.13'de tüm camilerden Sela okunması ile son buldu.


Asset 2