Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

Eğirdir Belediyesi Haberler

Eğirdir Belediyesine ait haber ve duyurular

Anasayfaya Dön

Kokulu Ardıç Fidanları Boy Attı, Çapalama İşlemi Yapıldı

Haber Yayın Tarihi :

 Kokulu Ardıç Fidanları Boy Attı, Çapalama İşlemi Yapıldı

Eğirdir Gölü çevresinin ardıç ağaçlarıyla yeşillenmesini amaçlayan "Eğirdir Yeniden Ardıç Kokacak" projesi kapsamında Eğirdir Sorkuncak Köyü Bağbuyan mevkiinde üç yıl önce dikilen kokulu ardıç fidanlarının çapalama işlemi yapıldı.
"Eğirdir Yeniden Ardıç Kokacak" sloganıyla hayat bulan, Ardıç Gönüllüleri ile Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nin birlikte hazırladığı sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Eğirdir Kaymakamlığı, Eğirdir Belediyesi ve Eğirdir Orman İşletme Müdürlüğü’nün desteklediği projede, ardıç fidanları boy attı ve çapalama işlemi yapıldı.
Programa katılan Kaymakam Adem Çelik, Eğirdir Belediye Başkan Yardımcısı M. Erhan Savran çalışan işçilerle beraber çapa yaptı ve onlarla sohbet ederek kolaylıklar dilediler.
Eğirdir Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı, 4,5 hektar alanda 3 bin 800 adet dikilen kokulu ardıç fidanlarının durumu hakkında bilgiler veren Eğirdir Orman İşletme Müdürlüğünde görev yapan Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Saniye Domaç şunları ifade etti: “Eğirdir Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı, Sorkuncak Köyü Bağbuyan mevkiinde 4,5 hektar alanda 3 bin 800 adet kokulu ardıç fidanımızı 3 yıl evvel toprakla buluşturduk. Bu yıl üçüncü çapası yapılıyor. Eğirdir Kaymakamlığı, Eğirdir Belediyesi ve Ardıç gönüllülerinin desteğiyle ot alma, çapalama işlemleri işçilerimizin yardımlarıyla birlikte yapılmakta. Ot alma ve çapalama işlemleriyle fidanlarımızın ihtiyacı olan topraktan su ve besin maddelerini yeterince almaları, yabancı otları uzaklaştırmak için fidan etrafındaki 10 santimetre çap alanında işçi gücüyle elle, almaktayız. 60-80 santim çapında ise çapa işlemimizi yapmaktayız. İlk yıl fidan köküne zarar vermemek adına çapa dıştan içe, bu yıl ve geçen yıl içten dışa olarak 60*80 santim çapalama işlemi fidanlarımıza uygulandı” dedi.


Asset 2