Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

Eğirdir Belediyesi Haberler

Eğirdir Belediyesine ait haber ve duyurular

Anasayfaya Dön

EĞİRDİR’DE BULUNAN MEVLEVİHANEYİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARMAK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI.

Haber Yayın Tarihi :

 *EĞİRDİR’DE BULUNAN MEVLEVİHANEYİ GÜN

YÜZÜNE ÇIKARMAK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI.

 *KAYMAKAM ADEM ÇELİK VE BAŞKAN VELİ GÖK

MEVLEVİHANE’DE İNCELEMELERDE BULUNDULAR.

 Eğirdir Hamam Mahallesinde bulunan Seyfullah Dede Türbesi olarak bilinen Mevlevihaneyi ortaya çıkarmak,  restore edip tarihi ve kültürel miras niteliği taşıyan yapıyı ayağa kaldırmak için inceleme başlatıldı.

Eğirdir Kaymakamı Adem ÇELİK ve Eğirdir Belediye Başkanı Veli GÖK Mevlevihaneyi ziyaret ederek incelemelerde bulundular. Daha önceki yıllarda Eğirdir Belediye Meclisi’nin kararıyla Mevlevihane’nin bitişiğinde bulunan metruk bina satın alınarak belediye bünyesine kazandırılmıştı.

Bazı kaynaklara göre Hz. Mevlâna'nın amcazadesi, yeğeni olarak belirtilen Seyfullah Dede'nin türbesi ve Mevlevihane Hamam Mahallesi'nin anayoldan ilk girişine yakın bir yerde bulunuyor.

Eğirdir Mevlevîhânesi’nin arşiv kayıtlarına göre Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin oğlu Sultan Veled tarafından 13. yüzyılın sonlarında kurulduğu düşünülmektedir. 1925 yılında tekkelerin kapatılmasına kadar işlevini sürdüren mevlevîhâne, bu tarihten sonra işlevini kaybetmiştir. Geleneksel sivil mimari örneği olarak günümüze ulaşan mevlevîhâne yapısı oldukça harap durumdadır. Daha önceki yıllarda  Eğirdir Belediyesi tarafından yeniden işlevlendirilerek Eğirdir’e kazandırılması hedeflenen yapının rölöve-restorasyon projeleri hazırlanmış olsa da hayata geçememişti. Kültür Evi olarak yeniden işlevlendirilecek yapı Eğirdir’de Mevlevi kültürünü yaşatarak, hem bölge halkına hem de bölgeyi ziyaret eden çok sayıda turiste hizmet vermesi amaçlanıyor.

(EĞİRDİR BELEDİYESİ BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER BÜROSU)

 


Asset 2