Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

Eğirdir Belediyesi Haberler

Eğirdir Belediyesine ait haber ve duyurular

Anasayfaya Dön

TÜRK-RUS DOSTLUĞUNUN 100. YILINDA EĞİRDİR’E GELİP HAYRAN KALDILAR.

Haber Yayın Tarihi :

 TÜRK-RUS DOSTLUĞUNUN 100. YILINDA

EĞİRDİR’E GELİP HAYRAN KALDILAR.

Başkan Veli GÖK; ‘Misafirperver bir ilçedesiniz, bugün rast gele
bir evin kapısını çalsanız sizi misafir eder ve ağırlarlar.’ Dedi.

Türk Rus Dostluğunun 100. Yılı olması nedeniyle Anadolu Hemşehri Derneği olarak Isparta'ya düzenlenen Kültür gezisinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün organizesi ile Kuyucak'ta bulunan lavanta bahçelerine giden heyet, asırlık izle medreseleri ziyaret etti, daha sonra Süleyman Demirel Müzesini ziyaret eden heyet Eğirdir’e hareket etti.
Eğirdir’e gelen heyeti Eğirdir Belediye Başkanımız Veli GÖK ve personeli karşıladı. İlk olarak yemekte bir araya gelen misafirlere konuşan Başkan GÖK, ‘Isparta’nın misafir odası Eğirdir’e hoş geldiniz, Eğirdir’imiz cennetten bir köşe, burada hoşça bir vakit geçirme imkanı bulabiliyorsunuz. Burası aynı zamanda tarımcılık adına önemli bir yere sahip, yıllık 250 bin ton elma üretimi yapılmaktadır. Dünyanın en kaliteli elması Eğirdir’de yetişmektedir. Eğirdir’de bulunmak ve burada yaşamak gerçekten bir ayrıcalıktır. Ayrıca Eğirdir’de Dağ Komando Okulunun bulunması ve Dünyanın en iyi komandoları burada yetişmektedir. Sağlık açısından da güvendesiniz, başta Şehir Hastanesi olmak üzere bir çok hastanesi ile dünyaca ünlü bir İlçede ve şehirdesiniz. Ayrıca Eğitim ve Kültür açısından da Eğitim seviyesi yüksek misafirperver bir ilçedesiniz, bugün rast gele bir evin kapısını çalsanız sizi misafir eder ve ağırlarlar, sizlerle beraber olmaktan ve sizleri ağırlamaktan çok mutluyuz, her zaman bekliyoruz, bu ziyaretlerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum’ dedi.
Anadolu Hemşehri Derneği kısa adı AHDER Genel Başkanı ve Ispartalılar Derneği Başkanı Deniz AKGÜN ise yaptığı açıklamada, ‘Eğirdir her şekilde mükemmel bir ilçe, Isparta Gölüyle, Gülüyle çok güzel, Rus Dernekleri Başkanı Marina Sorokina ile bugün Eğirdir’deyiz buraya gelen misafirler gerçekten çok mutlular, özellikle Eğirdir Belediye Başkanı Veli GÖK’ün misafirperverliği bizleri daha çok mutlu etti. Özellikle Türk-Rus dostluğunun 100. yılında Eğirdir’i seçtik, çok teşekkür ediyoruz.’ Dedi. Rus Dernekleri Başkanı Marina SOROKİNA ise yaptığı açıklamada; ‘Burası evimiz gibi, akraba gibi hissettik kendimizi, Belediye Başkanı Veli GÖK’e çok teşekkür ederiz, biz burada Işıklı su Gösterilerine katıldık, Elektrikli Tekne gezisine katıldık, 50 kişiyle buraya geldik, çok güzel burası, çok teşekkür ediyoruz her şey için, çok seviyoruz Eğirdir’i.’ dedi.
Belediye Başkanımız Veli GÖK’ün katılımları ile misafirler ilk olarak Hızırbey Camii ve Dündarbey Medresesini gezdiler, daha sonra Belediyemize ait Elektrikli Tekne Turuna katılan heyet Citta Slow Marketleri gezerek Eğirdir Belediyemizin ürünleri olan Elmadan yapılan Şokelma ve Elma Reçeli olmak üzere bir çok Eğirdir ile ilgili el ürününden oluşan hediyelik ürünler aldılar. Belediye Başkanımız Veli GÖK’ün gelen misafirlere Isparta ve Eğirdir’i tanıtan materyalleri takdim etmesinden sonra misafirler Eğirdir’den ayrıldı.
Eğirdir’e gelen heyetin içerisinde, Anadolu Hemşehri Derneği kısa adı AHDER Genel Başkanı ve Ispartalılar Derneği Başkanı Deniz AKGÜN, Türkiye'deki tüm Rus Derneklerinin Antalya'daki Rus Derneği'nin Başkanı Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Sayın Marina Sorokina, Tüm Hataylılar ve Hatay Dostları Derneği (TÜMHATAYDER) ve Irak Akdeniz ve İslam Ülkeleri İş İnsanları Derneği(IRAK-İŞDER) Başkanı Sayın Hikmet Kenan YOZGATLI, Antalya Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Ceyran SATTAROVA, Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Kürşat ÇAVUŞOĞLU, Kırgızistan ve Akdeniz Ülkeleri Kadınları ve İş İnsanları (KIRGIZKADINDER) Başkanı Sayın Periza ASANAALİEVA’da bulundu.
(Eğirdir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu)


Asset 2