Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

Eğirdir Belediyesi Haberler

Eğirdir Belediyesine ait haber ve duyurular

Anasayfaya Dön

Atatürk’ün Eğirdir’e Gelişi Coşkuyla Kutlandı

Haber Yayın Tarihi :

Kahraman Komandolar Nefesleri Kesti

 Atatürk’ün Eğirdir’e Gelişi Kutlandı

 Kahraman Komandolar Nefesleri Kesti

Devletimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Eğirdir’e teşriflerinin 88’nci yıl dönümü Eğirdir’de büyük coşkuyla kutlandı.

Tarih: 06 Mart 1930... Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa, hem çok merak ettiği Eğirdir’i görmek hem de Milli Mücadele’deki çok değerli ve önemli katkıları için Eğirdir ve Ispartalılar’a teşekkür etmek, sorunlarını öğrenmek amacıyla 06 Mart 1930 günü saat 02.00 dolaylarında Eğirdir’e geliyor. Mustafa Kemal Atatürk, güneşin ilk ışıklarının aydınlattığı muhteşem Eğirdir Manzarasını Demirköprü üzerinden kısa bir süre seyrettikten sonra Eğirdir Garı’na geçiyor. Burada büyük bir sevinç içinde toplanan Eğirdirliler’i selamlıyor. İşte Eğirdir için büyük önem taşıyan bu ziyaretin yıldönümü bugün büyük bir coşkuyla bir kez daha kutlandı.

 Kutlama Programı bugün saat 9.30’da Kaymakam Abdullah Akdaş, Garnizon Komutanı Tuğg. Ömer Faruk Bozdemir ve Belediye Başkanı Ömer Şengöl’ün Atatürk Anıtı’na çelenkleri sunmalarıyla başladı.

 

Çelenk sunumunu müteakip Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 15 Temmuz, Afrin ve ebediyete intikal eden bütün şehitlerimiz için bir dakikalık Saygı Duruşunda bulunuldu, akabinde İstiklal Marşımız söylenildi.

 

6 Mart Mustafa Kemal Atatürk’ün Eğirdir’e gelişinin 88’nci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen programın icrası için saat 10.10’da Demirköprü mevkiine geçildi.

 

Buradaki tören de Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenilmesi ile başladı.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Mavigöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdiresi Ecem Kaya yaptı.

 

Kaya konuşmalarında şunları ifade etti: “Bugün burada tarihin en gerçek kahramanlarından birinin ziyaretini bir toprak parçasını canıyla kanıyla diyet ödeyerek vatan yapan kahramanların baş komutanları Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 Mart 1930 tarihinde yeşil ile mavinin buluştuğu bu eşsiz güzellikteki ilçemize ziyaretini kutlamak ve anmak üzere toplanmış bulunmaktayız.

 

Tarih kimleri yazar? Tarih hayal edenleri yazar, tarih hayallerinin peşinden gidenleri kendine güvenenleri yürekli olanları yazar. Tarih inananları yazar. Tarih imkansızı deneyenleri yazar, tarih hiç durmadan çalışanları başarılı olanları ve tarih sadece ve sadece birlikte olanları yazar. Şüphesiz ki tarihin gördüğü en büyük kahraman Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.

 Şair Mithat Cemal Kuntay’ın da dediği gibi:

 Gökler çıkabildin uçabildinse derindir.

 Tarihi kendin yazıyorsan eserindir.

 Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.

 Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

 Bu aziz milleti binlerce yıldır yok etmek isteyenlere deriz ki;

 Geldi ölümlü yalan gitti ölümsüz gerçek;

 Siz ey hayat süren leşler sizi kim diriltecek?

 Ve o gidenlere o yüzbinlerce canlarını düşünmeden bu toprağa verenler için yüce Allah diyor ki onlara ölü demeyiniz onlar diridirler ve ben diyorum ki her an bizi izliyorlar onların taşıdığı o asil ruh bizim damarlarımızda onlara ölü demeyiniz.

 Malazgirt şehitleri, Çanakkale şehitleri, Güneydoğu şehitleri, 15 Temmuz şehitleri, Afrin şehitleri ve bu toprakların bütünlüğü için mücadele eden tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. Saygı ve selam olsun..”

 Okul öğrencilerinden İrem Sultan Özpınar ve Sena Kanlı şiirlerini okudular.

 Daha sonra Eğirdir Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde Uğur Soyçiçek yönetiminde Isparta’da yapılan halk oyunları yarışmasında birinci olan Muazzez ve Yaşar Şapçı İlkokulu öğrencileri halk oyunlarını sergilediler.

 Öğrenciler Ödüllendirildi

 Eğirdir ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Eğirdir’de Atatürk Sevgisi” konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

 İlkokullar arası resim yarışmasında birinci olan İbrahim Akpınar’a, Ortaokullar arası şiir yarışmasında birinci olan Elif Ceren’e ve Liseler arası kompozisyon yarışmasında birinci olan Ahmet Çetin’e ödüllerini Kaymakam Abdullah Akdaş takdim etti.

 İlkokullar arası resim yarışmasında ikinci olan Aysel Özdamar’a, Ortaokullar arası şiir yarışmasında ikinci olan Teslime Acar’a, Liseler arası kompozisyon yarışmasında ikinci olan Sümeyye Kartal’a ödüllerini Garnizon Komutanı Tuğg. Ömer Faruk Bozdemir takdim etti.

 İlkokullar arası resim yarışmasında üçüncü olan İrem Çelik’e, Ortaokullar arası şiir yarışmasında üçüncü olan Bensu Özkoç’a ve  Liseler arası kompozisyon yarışmasında üçüncü  olan Senanur Uyanık’a ödüllerini Belediye Başkanı Ömer Şengöl takdim etti.

 Komandolar Nefesleri Kesti…

 6 Mart Mustafa Kemal Atatürk’ün Eğirdir gelişinin 88’nci yılı kutlamaları çerçevesinde komandonun mabedi Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığının kahraman komandoları Demirköprü’de gösterilerini sundular. Komandoların gerçekleştirdiği  örümcek inişi, yüz üstü iniş, ip üzerinde yürüme gösterileri  büyük ilgiyle izlenirken nefesleri kesti.


Asset 2