Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

Eğirdir Belediyesi Haberler

Eğirdir Belediyesine ait haber ve duyurular

Anasayfaya Dön

EĞİRDİR, ÖNEMLİ BİR GÜN YAŞIYOR... TARİHİ TREN GARI'NA TARİHİ LOKOMOTİF!

Haber Yayın Tarihi :

                Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında çok önemli rol oynayan ve yıllar öncesine kadar insan ve yük taşımacılığında kullanılarak, daha sonra atıl bırakılan Eğirdir'in Tarihi Tren Garı'nda önemli bir gün yaşanıyor.

               Uşak Merkez'den Eğirdir'e getirilen tarihi buharlı tren lokomotifi, bugün Tarihi Tren Garı'nda bulunan manevra makasının üzerine konuldu.

               İki tır üzerinde ilçemize getirilen, 46322 nolu tarihi buharlı tren lokomotifinin 1942 yılı yapımı olduğu bildirilirken, tarihi buharlı lokomotifinin indirme çalışmalarını, Kaymakam Abdullah Akdaş, Belediye Başkanı Ömer Şengöl, Devlet Demir Yolları 7. Bölge Müdürü Adem Sivri, Isparta Gar Müdürü Hüseyin Uçar ve İlçe Emniyet Müdürü İsmail Karasakal yakından takip ettiler.  Çalışmalar sırasında manevra makasının bulunduğu İstasyon Caddesi bir süre trafiğe kapandı.

               Manevra makası üzerine konulan tarihi buharlı tren lokomotifinin, Eğirdir'in simgelerinden biri olacağını söyleyen Belediye Başkanı Ömer Şengöl, lokomotifin temizlenerek, orjinal şekilde boyanacağını, tarihi manevra makası etrafının da, peyzaj çalışmalarıyla yeniden düzenleneceğini belirtti.

TARİHİ TRENİN KÜNYESİ

46201/253

Fab.Baldwin USA

Boş ağırlığı:84,50

Servis ağırlığı:89,24

Tekerlek çapı:1500 mm

Kılavuz Tekerlek çapı:760mm

Silindir Çapı 533,4

Silindir Siası:711,2

Azami Hız 80 Km

Cer kuvveti 10763

Kazan Basıncı 14 Atü

Tender suyu 23,10 m3

Kömür 9 Ton

Boyu Tamponlar arası.20,826

               12 TEMMUZ 2016'DA MANEVRA MAKASI SÖKÜLMÜŞTÜ!...

               Geçtiğimiz yıl 12 Temmuz günü, Tarihi Tren Garı'ndaki "Manevra Makası" M.K.E.'ye hurda olarak satılmak üzere sökülmek istenmiş, kaynak makineleriyle hunharca parçalanmaya başlanmışken aynı gün "Tarih Katlediliyor" başlıklı haberimizle gündeme gelmiş, kendileriyle görüştüğümüz Isparta Milletvekillerimiz, Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızın girişimleriyle de parçalama işlemi durdurulmuştu. Manevra Makası bu yıl yeniden eski haline dönüştürüldü.

               MUTLUYUZ...

               Bugün Tarihi Tren Garı'ndaki manevra makası üzerine, tarihi buharlı tren lokomotifinin konulması, tüm Eğirdir'li hemşehrilerimizi mutlu etti. İndirme çalışmalarını izleyen bazı hemşehrilerimiz, lokomotifin Eğirdir'e getirilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirirken, "Tarihi lokomotifin Eğirdir'e gelmesi, bir başlangıç olsun. İnşallah Eğirdir-Isparta arasındaki seferlere de başlanır. Yalvaç, Gelendost, Aksu, Sütçüler ve Yenişarbademli ilçeleri için de bir "kapı" niteliğinde olan Eğirdir Garı, hızlı tren projesine de alınır. Eğirdir'de yolcu ve yük potansiyeli var. Dağ Komando Okulu, Kemik Hastalıkları Hastanesi, Araştırma Enstitüleri, Yüksek Okullarımız, turizm-tarım potansiyelimiz var. Dileriz ki yetkililer bu potansiyelleri göz önünde bulundururlar" ifadelerini kullandılar. 

 

TARİHİ LOKOMOTİF, TARİHİ GAR'A ÇOK YAKIŞTI

MİLLETVEKİLİMİZ SAİD YÜCE: "EĞİRDİR-ISPARTA TREN HATTININ AÇILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR..."

               İlçemizde dün Uşak'tan getirilen tarihi buharlı tren lokomotifi ile arkasındaki Tender'in (kömür ve su deposu), Tarihi Eğirdir Garı'nda, manevra makasının üzerine yerleştirilmesi, hemşehrilerimiz tarafından büyük sevinç ve memnuniyetle karşılandı.

               Dün öğle saatlerinde iki tır üzerinde gelen lokomotif ve tenderin, manevra makası üzerine yerleştirme çalışmaları gece saat 23.00'e kadar devam etti.

               2001 yılı kasım ayında tren seferlerinin durdurulduğu ve 2002 yılında da tamamen kapatılan Tarihi Eğirdir Garı'na, tarihi buharlı tren lokomotifinin yerleştirilmesi haberimiz sosyal medyada da geniş yer buldu.

               Uşak'tan getirilen tarihi lokomotif ile tenderin temizliği ve aslına uygun boyama işlemlerinin de Devlet Demir Yolları (DDY) tarafından yapılacağı ve düzenlenecek bir protokol ile Eğirdir Belediyesine devredileceği, çevre peyzajının da Eğirdir Belediyesi tarafından yapılacağı bildirildi.

              

               GÖLLER BÖLGESİ EKSPRESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR ...

               Dönemin en hızlı lokomotiflerinden olan ve ekspres seferlerde kullanılan tarihi buharlı tren lokomotifinin Eğirdir'e gelmesinde büyük gayretleri olduğunu öğrendiğimiz Ak Parti Isparta Milletvekili Said Yüce de "Göller Ekspresi"nin, Isparta-İzmir tren seferlerinin yeniden başlaması için çalışmalarını yoğun şekilde sürdürdüklerini söyledi. Kendileriyle telefonda konuştuğumuz Milletvekilimiz Said Yüce, Eğirdir-Isparta hattının yeniden açılması için de azami gayreti gösterdiklerini ve konu ile ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, "Gazeteniz vasıtasıyla Eğirdirli hemşehrilerime selamlarımı gönderiyorum. İnşallah müjdeli haberleri sizlerle paylaşırız..." ifadelerini kullandı.

               Gazetemizi arayan ve mail yoluyla bizlere ulaşan hemşehrilerimiz de haberden duydukları memnuniyeti dile getirerek, 32 Km'lik Bozanönü-Eğirdir tren hattının bir an önce yapılmasını, halen proje aşamasında olan Antalya-Burdur-Isparta hızlı tren hattına Eğirdir'in de "ARA İSTASYON" olarak bağlanması için proje kapsamına alınmasını istediler.

               Tarihi Eğirdir Garı'na, tarihi lokomotifin gelmesinde azami gayret gösterdiğini öğrendiğimiz Milletvekilimiz Sayın Said Yüce'ye, DDY 7. Bölge Müdürü Sayın Adem Sivri'ye, Kaymakamımız Sayın Abdullah Akdaş'a, Belediye Başkanımız Sayın Ömer Şengöl'e, Isparta Gar Müdürü hemşehrimiz Sayın Hüseyin Uçar'a, Eğirdir halkı adına teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.

 

 

EĞİRDİR'DEN TREN SEFERLERİ DDY'NİN GÜNDEMİNDE...

               Uşak Merkez'den Eğirdir'e getirilen tarihi buharlı tren lokomotifinin Tarihi Tren Garı'nda bulunan manevra makasının üzerine konulması çalışmalarını yakından izleyen Devlet Demir Yolları (DDY) 7. Bölge Müdürü Adem Sivri, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

               Tarihi Tren Garı'na lokomotifin indirilmesi çalışmaları sırasında kendileriyle görüştüğümüz DDY 7. Bölge Müdürü Adem Sivri, Eğirdir-Isparta arasında tren seferlerinin yeniden başlaması amacıyla çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi. Eğirdir-Isparta arasındaki tren raylarında yapılacak bir düzenleme ile, nostaljik ve turizm amaçlı tren seferlerine başlanabileceğini söyleyen Sivri, Antalya-Isparta-Burdur hattı hızlı tren projesi için de çalışmaların sürdürüldüğünü, 2023 hedefli bu proje kapsamına, Eğirdir'in de "nokta" istasyon olarak, girebileceğini, şu anda Eğirdir'in yolcu potansiyelinin gündeme geldiğini dile getirdi.

 

 


Asset 2