Javascript is currently disabled. This site requires Javascript to function correctly. Please enable Javascript in your browser!

Eğirdir Belediyesi Haberler

Eğirdir Belediyesine ait haber ve duyurular

Anasayfaya Dön

MİLLETİN ZAFERİ ŞAKİN ŞEHİRDE DE ÇOŞKU İLE KUTLANDI

Haber Yayın Tarihi :

 MİLLETİN ZAFERİ ŞAKİN ŞEHİRDE  DE ÇOŞKU İLE KUTLANDI

ŞEHİTLER İÇİN, DUA EDİLDİ, İKRAMLARLA DEMOKRASİ NÖBETİ TUTULDU

 

            15 Temmuz'un yıldönümünde Eğirdir'de de halk meydanlardaydı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Eğirdir'de düzenlenen programa halkın yoğun katılımı gözlerden kaçmadı.

 

            15 Temmuz Demokrasi ve Milli irade Fotoğraf sergisinin açılışı ile başlayan anma etkinleri iki gün boyunca devam etti. 15 Akşamı Eğirdir Hükümet meydanında dzüenlenen anma programı Kur'anı-ı Kerim  Tilaveti ile başladı. Programda Eğirdir Su Ürünleri Araştırma enstitüsü tarafından Balık ekmek, Eğirdir Nafiz Yürekli Mesleki ve Teknik Lİsesi Uygulama Oteli tarafından köfte ekmek ikramı, Eğirdir Belediyesi tarafından gece boyunca helva, s çay ikramı, Eğirdir Esnaflarının dondurma, çekirdek, Limonata ikramları olurken, Akdğan Köyü Sakinleri tarafından da kavurma ve Mısır ikramı yapıldı. Eğirdir kaymakamlığı tarafından halka ücretsiz Tişört,şapka ve Bayrak dağıtımı gerçekleştirildi.  

 

           

Kaymakam Akdaş "BU DESTANI GELECEK NESİLLERE İYİ ANLATMALIYIZ"

 

            Programda Konuşan Eğirdir Kaymakamı Abdullah AKDAŞ konuşmasında " 250 şehidimiz ile birlikte bu vatanı bizlere yurt yapan tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Bu günleri unutmayacağız. Bu günleri unutmayacağız ki bir daha yaşanmasına engel olalım, bu günleri unutmayacağız ki bir daha hiç kimse hiçbir unsur  bu milletin karşısına çıkıp da kendi iktidarlarını kurma hevesine başvurmasınlar.  Bu haince olay başladığında Cumhurbaşkanımızın emri ile milyonlar meydanlara aktı. Bunu tüm dünya'da gördü, içerideki tüm hainler ve Türk Milleti de gördü. İnşallah bu milletin azmi, bu milletin gayreti ile daha ilerilere ve güzelliklere ulaşacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı ve dik duruşu tüm devlet büyüklerine ve devlet çalışanlarının yanında olan milletimizin yanında olan halkımızın yanında durduk.  Bu milletin mensubu olduğumuz içinde bir kez daha şeref duyduk, onur duyduk. Bu destanı bizden sonra gelen nesillere de en iyi şekilde anlatarak, Ülkemize ve demokrasimize sahip çıkmaya, 15 Temmuz'u Demokrasi ve Milli birlik günü olarak kutlamaya devam edeceğiz. Bu b etkinlikte emeği geçen belediye başkanıma ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bir kez daha tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, gazilerimizi şükranla selamlıyorum" dedi.

 

Başkan Şengöl; "MİLLETİN CAN DAMARI OLAN DİN'DEN VE HAYIRDAN

GİREREK ÜLKEYİ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞTILAR"

 

            Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl ise konuşmasında " Çok değil, 1 yıl önce bu meydanda 15 temmuz akşamını yaşadık. Hepinizin bildiği gibi, Allah, İslam, Kur'an, Yurt, Hasenat, Yardım, bağış, Eğitim diyen gözü dış birlikçilerle işbirliği yaparak ülkenin demokratik olmayan usullerle yönetimine sahip olmak isteyenlerin olduğunu hep beraber gördük. İyi ki yine ordumuzun büyük bölümü, polisimiz, kamu kurumlarının büyük bölümü ve Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla halkımız sokaklara çıkarak bu kalkışmayı önlediler. İyi ki onlar vardı. Çok büyük acımız var 249 hemşerimiz şehit oldu, 2300 vatandaşımız gazi oldu ama en azından onunla ülkeyi yeniden demokratik düzende devam ettirmeyi sağladık. Herkes belli şartlara uymak şartıyla Ülkenin yönetimine sahip olabilir. Bunlar da siyasi partilere girerek, seçimlere katılarak ülkenin yönetimine sahip olabilir.  Ama tabi onun kolay olmadığını bilenler toplumumuzun can damarlarına girerek, bir çoğumuzu, çok acı ama kandırdılar. Allah'tan aklımız başımıza erken geldi, gerekli müdahaleleri yaptık.  Gazilerimizi hayırla anıyoruz, Şehitlerimize rahmet diliyoruz. Bu Kurtuluş bayramında her zaman demokrasinin ve devletin yanında olcağız, bundan sonraki kutlamalarda da bu meydanlarda olacağız. Hepinize saygılar sunuyorum" dedi.

 

            Gök: "1900'lü Yıllardaki Hesaplarla, 15 Temmuzdaki Hesapları Aynıydı "

 

            Ak parti İlçe başkanı Veli, Gök ise konuşmasında "  Ülkeler zaman zaman hem içeriden hem dışarıdan işbirlikçilerinin yapmış olduğu hareketlerle karşı karşıya gelebilirler. 1900'lü yıllarda Ülkemiz üzerine hangi hesaplar ve planlar yapılmış ise, o tarihte de içeriden ve dışarıdan hainlerin işbirliği ile nasıl karşı karşıya gelmiş isek, 15 Temmuz 2016 tarihinde de aynı şekilde hainlerle karşı karşıya gelinmiştir. Ancak bu asil millet ne zaman nerede nasıl bir duruş sergileyeceğini bilen ve bilincinde olan bir milletir.  O günde tüm vatandaşlarımız üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. Bu güne kadar ülkemizin korunmasında kollanmasında emeği geçen şehit olan, gazi olan tüm büyüklerimizi saygı ile anıyoruz. Dünden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Siyasette görev alan artık hiç kimsenin kendi egolarını ülke menfaatleri önüne geçirme ve kullanma yetkisinin olmadığını görüyoruz. Ben katılımlarınızdan dolayı herkese çok teşekkür ediyorum. Şehitlerimizi ve gazilerimizi tekrar saygı ve şükranla anıyorum" dedi.  

 

Konuşmaların ardından  15 Temmuz yelken yarışmasında dereceye giren yelkencilerin ödül takdimi ve 15 Temmuzda şehit olan vatandaşlarımızın isimleri okunarak yoklamasının yapılması hep bir ağızdan yapılırken, 15 Temmuz akşamı yapılan darbe girişimin yaşandığı anların ekranlardan gösterimi, 15 Temmuz belgeseli gösterimi ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM Genel Kuruluna hitapları canlı yayınla izlendi. Program Kur'an-ı Kerim Tilaveti ve sabah namazı programı ile pazar günü toplanılmak üzere son buldu.

 

            Pazar Akşamı yine Eğirdir Hükümet meydanında düzenlenen programda İlahiler ve Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenen müziklerin hep bir ağızdan söylenmesi ve 15 Temmuz şehitlerimiz, ve vatanımızın birlik ve beraberliği için dua edilmesi ile program son buldu.

 

            15 Temmuz Demokrasi ve Milli birlik günü kutlama ve 15 Temmuz Şehitlerini anma programında 7'den 77'ye herkes demokrasi nöbeti tutarken, Hükümet meydanında Burak Dikbaş'ın yaptığı halkın tankı otomobili ise büyük ilgi gördü.  Aynı zamanda kent meydanında 15 Temmuz Demokrasi kürsüsü kurularak, anı defteri oluşturuldu. Ayrıca Eğirdir kaymakamlığı tarafından kutlamalar boyunca limanda bulunan Su gösterisi şovu devam etti.    


Asset 2